18.07.2019

on road atv ile off road atv arasındaki fark Nedir?


On road atv ile off road atv fark Nedir?

Merhaba atv motor sevenleri. Atv motor almak isteyen kişilerin en çok takıldıkları konular başında on road atv ile off road atv fark Nedir? sorusuna size iki ayrı başlık ile elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

1- On road atv motor nedir?

On road atv motor ile off road atv motor dış görünüşleri arasında fark olmayan sadece mekanik olarak birkaç ufak fark olan atv modelidir.(üreticisine göre bazen değişebiliyor) On road atv motor modelleri satışı geçerli olan tüm ülkelerce kabul edilen bir atv motor modelidir. On road atv motorlar ile trafiğe çıkarılabilir tek atv motor modelidir.
On road atv motorlar trafiğe uygun üretim yapıldığından hem arazide hemde asfalt ile kullanabilmektedir. Buna istinaden bu motora plaka takılabilir ve şehir içerisinde herhangi bir kanuni sorun ile karşılaşmadan kullanabilir.(Sigorta,ehliyet muayene vb şeylerden sonra)

2. Off road atv motor nedir? 

Off road atv motorlar on road atv motorlardan farklı olarak araziye daha uygun bir biçimde üretilmektedir. Off road atv motorlar ile kesinlikle trafiğe çıkılmaz ve trafik polisine yakalanmanız durumunda bir çok cezai işlem uygulanacaktır. Bakınız motor cezaları konusuna. Off road atv motor plaka takılmaz ve sadece trafiğe kapalı alanlarda kullanılabilen atv motor türüdür.
On road ile off road arasındaki en temel fark on road plaka takılabilen ve trafiğe çıkılabilen atv motordur, off road atv motor ise plaka takılamayan sadece trafiğe kapalı bir alanda kullanılabilen bir atv motor türüdür.

Off Road Atv On Road – On road atv Off road Yapmak Mümkün mü?

Bazı kullanıcılardan gelen sorularda off atv on road çevrilebiliyor mu tarzında sorular gelmektedir. Biraz araştırma yaptıktan sonra bir kullanıcı bunu denemek istemiş ve başaramamış. Bunun nedeni olarak ise off road atv motor araziye göre uygun üretildiğinden bazı parçaların değişmesi gerekmektedir. Bu parçaları arkadaş değiştirmiş ve on road atv motor ile bire bir yapmasına rağmen sanayi bakanlığı gibi yerlerden gerekli izin ve belgeleri alamamıştır. Bu araştırma neticesinde her ikisinide yapmak imkansızdır.

Yorumları Göster!