14.07.2019

Lisede Davamsızlık hakkı kaç gün oldu Güncel

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün Oldu?

Bir önceki yazımızda sizlere Lisede ders geçme notu değişikliği hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise sizlere lisede devamsızlık hakkı bilgi vereceğim.
M.E.B tarafından belirlenmiş olan devamsızlık protokolü özürlü devamsızlık ve özürsüz devamsızlık olarak ikiye ayrılmaktadır.
Özürlü devamsızlık nedir? Sağlık ocağı veya bir devlet hastahanesinden alınan rapor ile okula gitmemesi durumunda sınıf yoklamasına özürlü devamsızlık olarak geçer.
Özürsüz Devamsızlık nedir? Herhangi bir hastalık nedeni ile raporsuz olarak söz ile veya kasti okula gitmemesi ile yapılan devamsızlık çeşididir.


“Özürsüz devamsızlığı 10 günü aşan öğrenci notları ne olursa olsun başarısız sayılır. Özürlü ve özürsüz devamsızlığın toplamı 30 günü aşamaz. Mazeret kağıdı ve/veya rapor getirilmesi durumunda öğrenci özürlü devamsızlık yapmış sayılır.
Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Bu durumun gerçekleşmemesi için Yönetmelik gereği toplam devamsızlığın 5., 15. ve 25. günlerinde e-okuldan matbu uyarı yazısı gönderilir.”

Yukarıdaki maddede özet ile raporlarımızı sonra versek diyerek okul yönetimine geciktirmemeliyiz. Belirtilen süre geçtikten sonra özürlü devamsızlık olarak devam eden iznimiz özürsüz devamsızlık olarak geçmektedir.
Yeni yönetmelik ile eski yönetmelik arasındaki fark neler?

Devamsızlık Eski Yönetmelik Yeni Yönetmelik
Özürlü Devamsızlık 20 gün 20 gün+ 5 idari izin
Özürlü Devamsızlık 10 Gün 20 Gün

Yorumları Göster!