24.07.2019

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?


Vücudumuzun en yorgun uzuvlarından birisi olan  ayaklarımız gün içerisinde çok fazla ayak bakımı hakkında uzmanların tavsiyelerini bir araya getirerek özgün bir makale paylaşmak istedim.
yorulmaktadır. Bu yazımızda sizlere
Özellikle çalışan beylerde en çok karşılaşan ayak yorgunluğu sorunu akşam eve geldiklerin de ayaklarının sızlaması ve topuklarında oluşan ayakta çalışma nedeni ile ağrılar baş göstermektedir. Günde ortalama 10 saat kadar hiç çıkarılmadan ve aynı çorap içerisinde kalan ayaklarımızın  gün sonunda evde ayak bakımına ihtiyaçları vardır. Evde yapacağımız bakım sayesinde ayaklarımızın gün içerisinde maruz kaldıkları ağrıların hafiflemesine yardımcı olacağız.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • En bilindik yöntem olan sırt üstü yatarak ayaklarımızı bir duvara koyarak kan dolaşımını hızlandırma yöntemini kullanabiliriz.
  • Mümkünse ayak banyosu yaparak ayak bakımı yapabilirsiniz. Bunun için bir kap içerisine soğuk su doldurarak ayaklarımızı tahmini otuz dakika kadar suyun içerisinde bekletmemiz ve yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile ayaklarımızı kurulamalıyız.
  • Pedikür yaptırma imkanınız varsa pedikür yaptırarak ayaklarınızdaki ölü deriyi almanız alttaki yeni canlı deri oluşumuna izin vermeniz iyi bir bakım yöntemidir. Bu işlemi teknoloji mağazalarında bulunan topuk temizleyici ürünler ile kendinizde yapabilirsiniz.
Ayak bakımının bir diğer önemli kısmı ayakkabı seçiminden geçmektedir.
  • Özellikle çalışan bayanların topuklu ayakkabı kullanması ayakları en çok yoran sebeplerinden birisidir. Mümkün olduğunda babet tarzı ve rahat ayakkabılar seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Ayakkabı alım yaparken numara seçiminde ayağınıza tam olan ayakkabılar olmasına dikkat etmeliyiz. Çok sıkan ayakkabılar ayağınızın daha hızlı yorulmasına, büyük numaralı ayakkabılar ise ayaklarınızın yara olmasına neden olabilir.
  • Yaz aylarında özellikle hava alan ayakkabılar ayaklarımızın terlemesini engeller ve ayaklarınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır.
Evde Ayak Bakımı

Evde Ayak Bakımını İçin Karbonat Tarifi

Herkes tarafından sıkça kullanılan evde ayak bakımı yöntemi olan olan karbonat ile nasıl ayak bakımı yapılır?
Tarifimiz: Bir su kabının içerisine soğuk su koyduktan sonra ilerisine 2 3 tatlı kaşığı kadar marketten veya aktardan satın aldığımız karbonatı koyarak suda erimesini sağlayınız. Karbonat eridikten sonra ayaklarınızı kabın içinde yarım saat kadar bekletiniz. Bu süre zarfı içinde ayaklarınızı birbirine sürterek masaj yapmanızda fayda vardır.

Evde Ayak yumuşatmak İçin Doğal Çözüm

Akşamları yatmadan hemen önce ayaklarınıza nemlendirici bir krem ile birlikte pamuklu veya yünlü bir çorap giyerek uyursanız ve bunu bir kaç gece tekrar ettikten sonra yumuşacık bir ayaklarınız olabilir.
Diğer bir yöntem ise bebek yağı kullanarak ayaklarınızı yumuşak tutmayı başarabilirsiniz.

Yorumları Göster!