14.07.2019

Endüstri Mühendisliği Nedir?

  • İnsan
  • Makine
  • Donanım
  • Enerji
  • Bilişim
Unsurlarından oluşan bütünleşik sistemlerin iyileştirilmesi, tasarımı ve kurulması ile ilgilenir. Bu meslekte matematik, sosyal bilimler ve fizikten yararlanılır. Aynı zamanda mühendislik tasarım ve ilke yöntemlerine başvurulur. Bütünleşik sistemlerden elde edilen neticelerde analiz, değerlendirme ve öngörme işlemleri gerçekleşir. Mühendisliğin temel amacında kıt kaynakların en verimli şekilde kullanılması vardır. Endüstri Mühendisliğini ortaya çıkartan en önemli unsur insandır. Endüstri Mühendisliği diğer mühendislik dallarından insan kavramını hedef alması ile ayrılır.

Endüstri Mühendisliği Programının Amacı

Endüstri Mühendisliği programının amacı kıt kaynaklar en verimli şekillerde kullanılarak firmaların en az maliyetle ve insan faktörünü de esas alarak faaliyet alanlarını genişletmelerini sağlamak.

Endüstri Mühendisliği Bölümü için gerekli nitelikler Nelerdir?

Bu mesleği seçen öğrencilerin biraz yaratıcı, biraz göreceli ve birazda teknik zekaya ihtiyaç varıdır. Matematik ile aranızın çok iyi olması ve analitik düşünce ile bu bölümü başarabilirsiniz.
Teknik olarak bu bölümü kazanabilmek ve endüstri mühendisliği bölümü okumak için MF-4 puan türünden ortalama 400 puan almak zorundasınız. Bölümü kazandıktan sonra mühendislik fakültesi olarak en az 4 yıl okuyarak okuldan mezun olabileceksiniz. Diğer mesleklere göre biraz daha fazla çalışmanız gerekecektir.

Endüstri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bu bölümde yukarıda bahsettiğimiz gibi matematik ve teknik bilgi ön plandadır. Temel dersler arasında matematik, kimya ve fizik gibi zorlu dersler bulunmaktadır. Tasarım konusunda gelişmeniz için teknik resimler dersleri bulunmaktadır. İlk yıl derslerin listesini inceleyerek Endüstri Mühendisliği Bölümü Dersleri  hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği Bölümü İş Alanları

Bölümden başarılı olarak mezun olan öğrencilerimiz devlet ve özel sektörlerde iş imkanı sağlayabilir. Devlet nezdinde Tübitak gibi önemli kuruluşların Ar-Ge departmanlarında yer alabilirsiniz. Devlete ait olan fabrikalarda örnek MKE gibi fabrikalarda iş bulabilirsiniz.
Özel sektörlerde ise fabrikaların yine ar-ge veya üretim bölümlerinde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği Bölümü Maaşları

Kamu sektöründe ortalama 2500 3000 arası alabilirsiniz. Özel sektörde ise kendinizi kanıtlamanız durumunda ise en az 4000 5000tl gibi iyi bir maaş alabilirsiniz.

Yorumları Göster!