14.07.2019

Diş Hekimliği Nedir?

 

Diş Hekimliği Nedir?

Diş hekimliği toplumdaki insanların ağız sağlıklarının önemini anlamaları, ağız sağlığına dikkat etmeleri ve diş, damak gibi ağızda varolan problemlerin tedavisi için sağlık kuruluşlarında faaliyet gösteren bir meslek dalıdır. Ağız sağlığı insan sağlığı için son derece önemlidir. Ağız yolu ile bulaşan mikroplar binlerce olup kişilerin diş ve ağız sağlığına dikkat etmeleri gerekir.
Diş Hekimliği Programının Amacı
Diş hekimliği programın amacı toplumlarda insanların diş ve ağız problemlerine yönelik varolan tedavi yöntemleri ile bu problemleri giderebilecek ve tıbbi gelişmeleri takip ederek gelecek diş hekimlerine farklı ve kalıcı tedavi yöntemleri icat edebilecek kişilerin yetiştirilmesini sağlamaktır. Diş hekimi olmak isteyenlerin sayısal derslere olan ilgilerinin mevcutluğu önem taşır.
Diş Hekimliği Bölümü Dersleri Nelerdir?
Diş hekimliği bölümü okuyan öğrencilerin Aşağıdaki resimde bulunan Diş hekimliği ders programını okumaları gerekmektedir.
Diş hekimi derslerin temelinde diş yapısı ve fizyolojisi olarak geçmektedir. Ders dili olarak İngilizce olarak okunmaktadır. Diğer önemli ders olarak laboratuvarlar hakkında teknik bilgi ve tıbbı biyoloji gibi bilgiler verilmektedir.

diş hekimliği dersleri

Diş Hekimliği için gerekli nitelikler Nelerdir?

Diş hekimi olabilmek için iyi derecede fen bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.Mesleğiniz operasyona dayalı olduğundan el hassaslığı ve el becerisi önem kazanmaktadır. Diş hekimleri hastaları ile iyi iletişim kurabilmelidir. Özellikle çocukların diş doktorlarından korktuğu için çocukları bu konularda güzel bir dil ile ikna edebilme yeteneğine de sahip olmalıdır. Diş hekimliği biraz pahalı bir öğrenimdir. Bir çok alet edavatı kendi bütçeniz ile alacağınızdan biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Diş hekimliği üniversitesini kazanmak için MF-3 puan türünde ortalama olarak 450 puan olmak zorunda olduğunuzu unutmayınız.

diş hekimliği maaşları

Diş Hekimliği İş İmkanları nelerdir?

Devlet veya özel alanlarda çalışabilmektedirler. Özellikle devlet sektöründe Sağlık Bakanlığı bünyesinde diş hastanelerinde diş doktoru olarak görev alabilirsiniz.
Aynı şekilde özel hastanelerde diş hekimi olarak görev alabilirsiniz. Özel muayenehane çalışabilir veya kendi muayenehane açabilirsiniz.

Diş Hekimliği Maaşları ne kadardır?

Maaş ortalaması 2500 ile başlayıp özel sektörlerde performansınıza göre maaşlarınıza prim uygulanabilmektedir. Devler diş doktoru iseniz standart olarak uygulanan maaş sistemi sizler içinde uygulanacaktır.

Yorumları Göster!