18.07.2019

Atv Motor Ehliyet Gerekir mi Hangi Ehliyet Kullanır?

Atv Motor Ehliyet Gerekir mi Hangi Ehliyet Kullanır?


Atv Motor Ehliyet Gerekir mi Atv Motor Hangi Ehliyet Kullanır?

Ülkemizde son zamanlarda cadde ve sokaklarda sık sık görmeye başladığımız atv ve utv motorların sayısında önemli derecede artış görülmektedir. Atv motor sahibi olmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında atv motor ehliyet hangisi ve atv motor ehliyeti kaç yaşında alınır sorularıdır.
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var trafiğe çıkan plakalı atv motorların hepsinde mutlaka ehliyet alınması gerekmektedir. Atv motorlarda bundan bir kaç yıl önce atv motor ehliyeti olarak a2 ehliyeti kullanımı gerekmekteydi. Daha sonra atv motor kullanımı yaygınlaşmasından sonra bakanlık tarafından yapılan bir takım değişiklikler sonrasında atv motorlarda normal 4 tekerli arabalar sınıfına alınmasına karar verilmiştir.
Daha eski forum ve blog sitelerinde genelde b ile a2 sınıfı atv ehliyeti mevzusu tartışılmaktadır. Bir çok atv motor satıcısı ve ehliyet kursları ile yapmış olduğumuz diyolog neticisinde atv motor ehliyeti olarak b ve e sınıfı ehliyetlerin kullanabileceği kesin bilgi olarak sunulmuştur.
Ek bir bilgi olarak ise b1 sınıfı ehliyetler ile sadece 15 kw geçmeyen ve ağırlık olarak ise 400 kg üst sınırı olan atv motorlar kullanabilir.

Atv motor ehliyet yaşı kaçtır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi atv motor ehliyet sınıfı b sınıfı ehliyete girmektedir. B sınıfı bir ehliyete sahip olabilmeniz için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir.
B1 ehliyet için ise yaş sınırı 16‘dır. Size tavsiyemiz b sınıfı ehliyet almanızdır. 15kw kadar olan atv motorlar ufak ve genelde çocuklar için üretilen atv motor olacağından biraz sürüş keyfi yaşadıktan sonra bir üst atv motor sınıfına geçmek istediğiniz de atv ehliyetiniz yetersiz gelebilir ve ehliyet yükseltmek zorunda kalırsınız.

Atv Motor Ehliyet Gerekir mi Hangi Ehliyet Kullanır?

Ehliyetsiz Atv Motor Kullanma Cezası Nedir?

Ehliyetsiz kullanma durumunda trafik polisine yakalandığınızda ortalama 2000tl kadar bir trafik cezası olacaktır.
Kaza durumunda ise siz haklı olsanız bile ehliyetiniz olmadığından siz suçlu olacaksınız ve tüm masraflar size ait olacaktır.
Motorunuz bağlanacaktır ve ilk başta belirtmiş olduğum para cezası yine uygulanacaktır.

Yorumları Göster!